Historia Parafii

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach - wchodzi w skład Archidiecezji Krakowskiej w dekanacie Trzebinia. Proboszczem jest ks. mgr Janusz Rączka. Parafia liczy 1296 wiernych. Na terenie parafii znajduje się cmentarz.

Historia

Psary w do 1982 były częścią parafii Narodzenia NMP w Płokach. W tym samym roku erygowano parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach. Kościół parafialny wybudowano w latach 1983 – 2000. 1 X - 1 XI 1973 r. na terenie obecnej parafii odbywała się wizytacja kanoniczna Arcybiskupa Metropolity krakowskiego Karola Wojtyły. W latach 1982 – 2009 proboszczem parafii był ks. Stanisław Mszal.

Na plebanii kościoła znajduje się zabytkowa figura przedstawiająca świętego Floriana z 1860 roku. W kościele znajduje sie figurka Matki Boskiej ręcznie wystrugana z drewna i przeznaczona do ubierania w sukienki. W kościele znajduje się izba górnicza. Powstała ona z inicjatywy poprzedniego psarskiego proboszcza i dziekana trzebińskiego dekanatu, księdza Stanisława Mszala (1935-2012).

Kaplica

Kościółek pod wezwaniem Świętego Krzyża obecnie pełni obowiązki kaplicy mszalnej. Powstał najprawdopodobniej z początkiem XX wieku. Wybudowany w modnym wtedy stylu neogotyckim, kościólek pełnił swe funkcje do połowy lat osiemdziesiątych. Przebudowany w międzyczasie w tak zwanym stylu góralskim korespondującym z topografią terenu Psar otoczonych niskimi pagórkami. Najcenniejszym zabytkiem umieszczonym w kaplicy jest drewniany krucyfiks z poczatku XVI wieku umieszczony w centralnym ołtarzu. Zwiedzanie jest możliwe po konsultacji z księdzem proboszczem Januszem Rączką.

Kaplicą opiekuje się rodzina Krzyworzeków.


ODPUST:

Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września lub niedziela po uroczystości

ROK ERYGOWANIA PARAFII:

1982